Pranie to czynność, która prędzej czy później dopadnie każdego. Najczęściej dzieje się tak, gdy nie ma kogo poprosić o pomoc czy radę. Dlatego zostawiamy tu mały poradnik dla tych, którzy w geście desperacji sięgnęli po wsparcie Internetu. :)
1. Sprawdź intensywność i rodzaj plam
Intensywne plamy mogą nie zejść podczas zwykłego prania w pralce i mogą wymagać zastosowania dodatkowych środków jak odplamiacz czy wybielacz. Jeśli Twoje ubrania mają właśnie takie zabrudzenia, zajrzyj do działu „na plamy” i skorzystaj ze znajdujących się tam porad.
2. Posegreguj pranie
Podziel swoje pranie według kolorów. Białe z białymi, czarne z czarnymi, jasne kolory z jasnymi kolorami, a ciemne z ciemnymi. Możesz też podzielić ubrania według rodzajów tkanin, z których są wykonane. Nie pierz bawełny, tkanin syntetycznych i mieszanych z jedwabiem lub wełną, bo materiały te wymagają innego procesu prania.
3. Wybierz odpowiedni środek piorący
Zastanów się, co będziesz prać, i dobierz do tego odpowiedni proszek. Jeśli pierzesz białe rzeczy, skorzystaj z proszku do białego (np. MultiWhite). Jeśli pierzesz rzeczy kolorowe, wybierz proszek lub żel do prania kolorowych tkanin (np. Multicolor). Jeśli pierzesz rzeczy czarne, możesz skorzystać z płynu do prania tkanin czarnych (np. Multicolor Black & Dark).
4. Włóż pranie do pralki, dodaj proszku lub płynu do prania
Pranie włóż do bębna i zamknij drzwiczki. Proszek lub płyn dodaje się zwykle do specjalnej szufladki z przegródkami znajdującej się zazwyczaj u góry pralki.
5. Ile użyć proszku lub płynu?
Spójrz na opis na opakowaniu proszku lub płynu do prania. Tam znajdziesz informacje o właściwym dozowaniu środka.
6. Wybierz program i temperaturę
Dla bezpieczeństwa sprawdź oznaczenia na metkach ubrań i zastosuj się do nich. Współczesne pralki mają prosty system programów, które pozwolą łatwo odnaleźć ustawienie prania, którego potrzebujesz. Większość tkanin wypierzesz skutecznie i bezpiecznie w 40°C. Wybierz odpowiednią prędkość wirowania podczas płukania. Optymalna szybkość wirowania to 400-600 obrotów na minutę. Im wyższa prędkość, tym lepiej odwirowane tkaniny, ale później trudniej będzie ci je uprasować.
7. Uruchom pranie
W większości pralek pranie uruchamia się po naciśnięcia przycisku z napisem lub symbolem „start”.
8. Płukanie
W większości nowoczesnych pralek płukanie uruchamia się bezpośrednio po praniu zasadniczym bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.
Jeśli chcesz, by pranie było miękkie i ładnie pachniało, dodaj do ostatniego płukania płynu do płukania, np. Multicolor Fresh Valley. Odpowiednie instrukcje znajdziesz na opakowaniu.
Zazwyczaj typowe pralki przeprowadzają 3 płukania w zwykłym procesie prania.
9. Wyjmij gotowe pranie z pralki i wysusz je
Po odwirowaniu prania większość pralek zasygnalizuje koniec prania. Możesz wtedy wyjąć je z pralki i rozwiesić do wysuszenia. Jeśli dysponujesz automatyczną suszarką do prania, możesz z niej skorzystać.
Nie zostawiaj mokrego prania w pralce, bo zgnije. Do założenia będzie się nadawało tylko i wyłącznie, jeśli masz zamiar odstraszać ludzi w autobusie i zyskać trochę więcej miejsca w porannym ścisku. Jeśli zaś nie jesteś sadystą, będzie Cię czekało ponowne pranie.
10. Suche pranie poskładaj i schowaj do szafy
Warto to zrobić, by zachować porządek w domu i móc szybko znaleźć odpowiednie ubrania. Koszule i spodnie możesz od razu wyprasować. Oszczędzisz sobie w ten sposób czasu i pracy, gdy będziesz ich potrzebować.