W Polsce jest dokładnie tyle wody… co w Egipcie! Choć coraz więcej ludzi rozumie konieczność oszczędzania wody, nie wszyscy są świadomi, że nieustannie grozi nam jej brak. Gdzie szukać sposobów, by zapobiec katastrofie?
Trochę historii
W 1992 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Światowy Dzień Wody. Pierwsze obchody odbyły się w Rio de Janeiro. Święto co roku obchodzone jest pod innym hasłem. Jego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że miliony ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej, pitnej wody. Co gorsza ten sam problem może dotknąć mieszkańców Polski.
Przyjrzyjmy się ściekom
To temat obchodów ŚDW 2017, który ma na celu uświadomienie, w jaki sposób racjonalnie zarządzać gospodarką ściekową. Mimo tego, że wiemy, w jaki sposób oszczędzać wodę, nadal za mało uwagi poświęcamy temu, jaka woda trafia z naszych domów na zewnątrz. Z ogólnej ilości nieczystości ciekłych zebranych w roku 2014 aż 67,7% pochodziło z gospodarstw domowych, natomiast 25,1% z zakładów produkcyjnych. Bardzo często wracają one do środowiska bez oczyszczenia – w roku 2014 było to 1,5 mln m³, co powoduje dalsze zanieczyszczenie.
Co możesz zrobić w swoim domu i otoczeniu?
DEKALOG EKOISTY – 10 porad dla domu i ogrodu dotyczących oszczędzania wody
1. Zawsze wykorzystuj wodę wielokrotnie – podlewanie kwiatów, trawników, sprzątanie.
2. Bierz szybki prysznic (wersja dla posiadaczy wanien – nalewaj 1/3 objętości wanny).
3. Myjąc zęby i twarz, a także goląc się, zakręcaj kran.
4. Napraw cieknące krany, a pozostałe zabezpiecz przed ewentualnymi uszkodzeniami. Zrezygnuj z baterii dwuuchwytowych w kuchni czy łazience na rzecz jednouchwytowych, które pozwalają na szybsze wyregulowanie strumienia i temperatury wody.
5. Zmywając naczynia ręcznie, używaj jednej komory zlewu wypełnionej wodą. Spłukuj je w drugiej pod małym strumieniem wody.
6. Nie rozmrażaj mięsa pod bieżącą wodą. Lepiej rozmrozić je przez noc, trzymając w lodówce lub szybciej korzystając z kuchenki mikrofalowej.
7. Nie myj wężem wjazdu i chodnika – używaj szczotki i wiadra z woda.
8. Do podlewania ogródka wykorzystuj zraszacz ekologiczny z zamykaną końcówką, który pozwala redukować strumień wody. Pamiętaj o zakręcaniu kranu, aby uniknąć ewentualnych przecieków.
9. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozważ założenie zbiornika na wodę deszczową, którą później możesz wykorzystać do podlewania ogrodu.
10. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są odpowiednio zapełnione, korzystaj z programu oszczędnościowego, a także używaj środków czystości o mniejszym dozowaniu.
DEKALOG EKOISTY – 10 porad dla domu i ogrodu o ograniczeniu zanieczyszczenia ścieków
1. Nie wylewaj do zlewu żadnych chemikaliów – lakierów czy farb.
2. Nie myj samochodu na ulicy, nawet jeżeli używasz przyjaznego dla środowiska płynu, wraz z nim do kanalizacji spływają resztki paliwa i olejów.
3. Załóż filtry oczyszczające wodę.
4. Nie wyrzucaj do toalety niczego, co jest w niej zbędne.
5. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozważ założenie przydomowej oczyszczalni ścieków.
6. Nie używaj środków czystości zawierających chlor.
7. Nie używaj środków czystości zawierających fosforany.
8. Nie używaj środków czystości zawierających zeolity.
9. Używaj środków czystości, które ulegają szybkiej biodegradacji (np. Clever Free >>>).
10. Dozuj środki zgodnie z zaleceniami producenta (więcej tutaj >>>).
W większości są to proste zmiany, które przyjdą Ci z łatwością. Trochę większego wysiłku wymaga zmiana środków czystości, których używasz w domu. To równie ważna dla dobra środowiska. Przejdź zatem na ekologiczne środki czystości.
Przechodząc na środki ekologiczne, nie pozbywaj się radykalnie pozostałych produktów, które masz w domu. Choć pokusa jest silna, to pamiętaj, że do ich wyprodukowania zużyto sporo energii. Wyrzucenie niewykorzystanych produktów byłoby marnotrawstwem – a więc działaniem nieekologicznym.
W wersji minimum wybierz produkty, które nie zawierają fosforanów i zeolitów (więcej dowiesz się tutaj >>>). Wcale to nie musi okazać się kosztowne – wszystkie konsumenckie produkty do prania i zmywania firmy Clovin nie zawierają tych szkodliwych substancji.
Fosforany i zeolity mają negatywny wpływ na życie w wodach powierzchniowych (jeziorach i rzekach). Wybierz produkty pozbawione tych związków.
Aby maksymalnie pomóc środowisku, pierz w takich proszkach jak nasz ulubiony Clever Free >>> który jest przyjazny dla życia biologicznego rzek i jezior, ulega szybkiej biodegradacji, a w dodatku jest hipoalergiczny. To również doskonałe rozwiązanie dla gospodarstw posiadających przydomowe oczyszczalnie ścieków, dla których kondycja naszego środowiska nie jest obojętna.
O zasobach wody pitnej przeczytasz m.in. na portalach: Forsal >>>, Polskie Radio >>>, TVN >>>.