Internet pełen jest zachwytów nad cudownymi właściwościami octu (a właściwie kwasu octowego), a portale kobiece przedstawiają coraz to nowe sposoby na wykorzystanie tego płynu do domowych porządków. I rzeczywiście w wielu przypadkach nie da się octowi odmówić skutecznego działania. Jednakże niezwykle często powtarzany jest mit, że ocet świetnie sprawdza się w praniu. Ostrożnie! Pranie z octem może mocno zaszkodzić ubraniom i zmusić nas do wymiany garderoby.
To dobra wiadomość dla szukających pretekstu do kolejnego wypadu po nowe ciuchy. :) Ale nawet one na pewno nie chciałyby wyjąć z pralki swojej ulubionej koszulki lub sukienki z odbarwieniami albo, co gorsza, dziurami!
Ocet nie zmiękcza prania
Choć może się wydawać, że ocet zmiękcza pranie, to w rzeczywistości tak nie jest. Ocet dodany do płukania może neutralizować szczątkowe pozostałości alkaliów (środków spierających plamy) z prania oraz reaguje z jonami powodującymi twardość wody, tworząc octany i jednocześnie zmiękczając wodę. To daje wrażenie miękkości wypranych z octem tkanin, ale w rzeczywistości ich nie zmiękcza.
Ocet nie wybiela
Sam w sobie kwas octowy nie ma zdolności wybielania tkanin. Co gorsza może blokować działanie proszków do prania, uniemożliwiając właściwe usuwanie plam kolorowych, tłuszczu i zapachu. Nadmierne stosowanie octu w praniu powoduje zbytnie zakwaszenie tkanin, co prowadzi do ich osłabienia, niszczenia, a nawet rwania.
Co stosują producenci, by ułatwić wybielanie?
Profesjonalni producenci proszków do prania stosują specjalny aktywator wybielania – TAED – wraz ze środkiem zawierającym aktywny tlen – nadwęglanem sodu. To połączenie substancji w wodzie powoduje powstanie w praniu kwasu nadoctowego (nie pomyl z kwasem octowym – potocznie zwanym octem!) o działaniu zwiększającym zdolność wybielania i odplamiania tkanin. TAED wraz z nadwęglanem sodu nie powoduje opisanych wcześniej problemów i przede wszystkim nie uszkadza ubrań.
Choć ocet rzeczywiście ma wiele zalet, to większość z nich objawia się poza pralką. Lepiej więc nie stosować go do prania czy płukania. Oszczędzimy sobie w ten sposób rozczarowań spowodowanych nieskutecznością domowych sposobów i, co dla wielu najistotniejsze, nie narazimy się na dodatkowe wydatki na nową garderobę.