Konie mają wielu wielbicieli na całym świecie. Zawody ujeżdżeniowe, skoki przez przeszkody czy wyścigi konne gromadzą całą rzeszę wiernych kibiców. Niezależnie od tego czy jesteśmy początkującymi, czy może już wytrawnymi jeźdźcami, zmagamy się z problemem czyszczenia, prania i impregnowania sprzętu jeździeckiego. W jaki sposób sobie radzić? Zebraliśmy kilka przydatnych porad.
Pralka – dobro współczesności
Wiele z elementów sprzętu jeździeckiego możesz uprać w pralce. Pranie, w przeciwieństwie do czyszczenia ręcznego, nie tylko da ci dużą oszczędność czasu, energii i wody, ale także ochroni tkaniny.
Aby ułatwić sobie życie, stosuj się do kilku poniższych zasad:
1. Jeżeli Twoja pralka ma specjalny program usuwający włosy i sierść, połowę roboty z oczyszczaniem ich masz z głowy.
2. Zanim włożysz rzeczy do pralki (czapraki, derki), usuń z nich włosy. Możesz użyć odkurzacz lub zrobić to ręcznie za pomocą zgrzebła i mokrej ściereczki.
3. Jeżeli nie masz czasu lub musisz wyprać sporo rzeczy, najlepiej włożyć je do bawełnianego worka lub nieużywanej poszewki. To zabezpieczy bęben pralki przed osadzeniem się niechcianych włosów. Gdy nie masz takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem jest oczyszczenie pralki po praniu za pomocą odkurzacza.
4. Kantary, uwiązy i lonże, podobnie jak okłaczone czapraki, derki pierz w poszewkach, aby zabezpieczyć bęben przed uszkodzeniami, które mogą spowodować metalowe sprzączki.
5. Podkładki futerkowe pierz w programie przeznaczonym dla rzeczy wełnianych.
6. Ochraniacze i owijki – namocz przed praniem, gąbką usuń bród, szczególną uwagę zwróć na rzepy, następnie włóż do pralki.
7. Wszystko susz w pozycji leżącej, nie używaj suszarki bębnowej.
Pamiętaj, oczyszczaj sprzęt na bieżąco z sierści i zabrudzeń. To skróci Twoje późniejsze działania.
Istnieją plamy i zabrudzenia, których usunięcie jest bardzo trudne lub niemożliwe. Zwykle są to zatarcia metaliczne oraz zatarcia mechaniczne powstałe w miejscu podciągania popręgu. W tych przypadkach warto skorzystać z pomocy odplamiacza tlenowego Clever Attack.
Jakich środków piorących użyć?
Pamiętaj, by sprawdzać zalecenia producentów odzieży i sprzętu. Rzeczy wełniane i wymagające delikatnego prania wypierz w płynie do prania wełny Spiro Wool & Silk >>>.
Pozostałe rzeczy wypierz w proszku Clovin II Septon >>>, który nie tylko skutecznie pierze, ale też dezynfekuje pranie. Potniki pozbawione grzybów, bakterii i wirusów są zdecydowanie przyjaźniejsze dla skóry koni.
Clovin II Septon został zatwierdzony weterynaryjnie, ma delikatny zapach, który jest akceptowany przez zwierzęta. Stosując go zgodnie z zaleceniami, zapewnisz swojemu praniu najlepszy efekt.
W przypadku silnych zabrudzeń skorzystaj z odplamiacza tlenowego Clever Attack >>>, natomiast do białych tkanin użyj wybielacza tlenowego Clever Attack.
Sprzęt skórzany
Prawie wszystkie siodła i ogłowia wykonane są ze skóry, dlatego też nie nadają się do prania wodnego. Konieczne jest więc czyszczenie ręczne. W pierwszej kolejności należy usunąć kurz i brud wilgotną ściereczką, żeby nie wcierać ich w szczeliny i mniejsze elementy siodła. Następnie przy użyciu delikatnego mydła zmywamy głębsze zabrudzenia. Gdy gruntownie wszystko oczyściliśmy, przechodzimy do pastowania. Do konserwacji sprzętu skórzanego należy używać specjalistycznych past dostępnych w sklepach jeździeckich. Pastując siodło, pamiętaj, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości pasty – jej ilość jest uzależniona od potrzeb siodła. Prościej mówiąc, musi być jej tyle, ile siodło wchłonie. Inaczej jest z ogłowiem, o które musimy dbać szczególnie ze względu na to, że w przeciwieństwie do siodła styka się bezpośrednio z delikatna skórą konia. Ogłowie pastujemy częściej niż siodło. Wędzidło myjemy po każdy użyciu.