Sezon dojazdów do pracy i powrotów po ciemku rozpoczął się na dobre. Kto nie lubi w chłodne, jesienno-zimowe dni opatulić się ciepłym, miękkim swetrem? Aby sweter utrzymał swoje przyjemne właściwości, należy o niego właściwie zadbać. Co zrobić, by nie skurczył się lub sfilcował w praniu? Sposób jest całkiem prosty, ale wymaga cierpliwości. Sprawdźcie!
Na początek sprawdź materiał
Swetrów z wełny raczej nie należy prać w pralce. Jeśli producent dopuszcza taką możliwość, to koniecznie ustaw możliwie najdelikatniejszy program bez wirowania. Niektóre pralki mają specjalne programy do prania wełny.
Środek do prania
Swetry wełniane najlepiej prać w płynach z lanoliną specjalnie przeznaczonych do prania wełny (jak np. Spiro Gel Perfect Wool & Silk >>>). Lanolina sprzyja podtrzymaniu naturalnych właściwości wełny, dzięki którym możemy cieszyć się ciepłem swetra.
Pranie w pralce
Najpierw sprawdź zalecenia producenta. Zwykle są to 30°C, najniższe obroty, bez wirowania. Bęben zapełnij ubraniami w 1/4-1/3 objętości. Możesz też włożyć sweter do specjalnego woreczka do prania lub poszewki w tym samym kolorze, co on (ewentualnie białej, która nie zafarbuje wełny), dzięki czemu zmniejszysz ryzyko uszkodzenia materiału.
Pranie ręczne
Nim włożysz sweter do miski, napełnij ją odpowiednią ilością wody zmieszanej z płynem do prania. Zanurzony sweter ugniataj. Nigdy nie trzyj wełny, bo pod wpływem tarcia, wody i ciepła materiał się sfilcuje, a ubranie będzie się nadawało tylko do wyrzucenia, ewentualnie do przerobienia na rękawiczki. ;)
Pamiętaj! Wełnianych swetrów nie wolno trzeć, wyżymać czy wieszać. Grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem materiału.
Suszenie swetra
Wełniany sweter ostrożnie wyciągnij z pralki. Nasączona wodą wełna łatwo się rozciąga, dlatego bądź szczególnie czujna. Sweter połóż na ręczniku i przykryj drugim. Zwiń go w rulon i delikatnie uciskaj, by pozbyć się nadmiaru wody. Następnie połóż sweter na grubym, suchym ręczniku na płaskiej powierzchni (nie na grzejniku) i pozwól mu schnąć. Zupełne wyschnięcie może mu zająć sporo czasu, dlatego lepiej prać wełnę w cieplejsze dni.
Brzmi wymagająco? Na szczęście dobra wełna ma taki plus, że pomaga jej wietrzenie na świeżym powietrzu (oczywiście na płasko, niewiszącą). Niestety jednak prania nie unikniemy. ;)